Daha önce bülten olarak duyurduğumuz üzere Türkiye ile Pakistan arasında Mal Ticaret Anlaşması imzalanmış ve 01.05.2023 tarihi itibariyle yürürlüğe girmiştir. Anlaşma kapsamında tercihli tarifeden yararlanmak için sunulması gereken belge TUR-PAK Menşe İspat Belgesidir.

Uluslararası Anlaşmalar ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü'nün 04.05.2023 tarihli 85092710 sayılı ‘TUR-PAK Menşe İspat Belgelerinin Sonradan Verilmesi’ yazısıyla;

  1. TUR-PAK Menşe İspat Belgeleri sistemdeki çalışmalar tamamlandıktan sonra MEDOS sistemi üzerinden düzenlenebilecektir. Önümüzdeki günlerde çalışmaların tamamlanacağı,
  2. Anlaşmanın yürürlüğe girdiği 01.05.2023 tarihinden MEDOS sistem çalışmalarının tamamlanma tarihi arasındaki işlemler için MEDOS sistemi tamamlandıktan sonra “Issued Retrospectively” (Sonradan Verilmiştir) meşruhatı tatbik edilmek suretiyle, sonradan TUR-PAK Menşe İspat Belgesi düzenlenebileceği belirtilmiştir.

Söz konusu yazıya ulaşmak için tıklayınız.

BÜLTEN / HABER Üyeliği

Sıkça değişen gümrük ve dış ticaret mevzuatını en güncel kaynaktan takip edin. Mevzuat değişikliklerini çözüm ortaklarımızın işlemlerine özel olarak yorumlayarak sadece ilgili sektörü ilgilendirecek şekilde paylaşıyoruz. Güncellemeleri yakından takip etmek için iletişimde kalın.