Pandemi sürecinde Ticaret Bakanlığı’nın dahilde işleme rejimi kapsamında ithalatın azaltılması ve yerli üreticinin korunması adımlarına, döviz kullanım oranlarının düşürülmesinden sonra bir yenisi daha eklenerek eşdeğer eşya kullanımına da kısıtlama getirilmiştir.

İhracat Genel Müdürlüğü’nün 30.11.2020 tarihli 59435102 sayılı yazısında,

  1. 01.12.2020 itibariyle ticaret politikası önlemlerine ve İGV’ye tabi olan ekteki listede yer alan eşyanın ve sonrasında bu listeye eklenecek eşyanın;
  1. DİİB’de eşdeğer eşya olarak yer almasına izin verilmemesi,
  2. Gerçekleştirilecek revize işlemlerde DİİB’ne eşdeğer eşya olarak eklenmesine izin verilmemesi yönünde talimat verilmiştir.
  1. Ekli listede yer alan eşyanın 1.12.2020’den sonra belge revize işlemleriyle DİİB’ne eşdeğer eşya olarak eklenmek istenmesi halinde, kısıtlamaya tabi eşya eğer önceden belge ithalat listesinde yer almıyorsa “110 no.lu özel şartın” eklenerek söz konusu liste kapsamı eşyanın eş değer eşya olarak kullanılmasına izin verilmeyecektir.

Söz konusu yazı için tıklayınız.
Söz konusu eşya listesi için tıklayınız.

BÜLTEN / HABER Üyeliği

Sıkça değişen gümrük ve dış ticaret mevzuatını en güncel kaynaktan takip edin. Mevzuat değişikliklerini çözüm ortaklarımızın işlemlerine özel olarak yorumlayarak sadece ilgili sektörü ilgilendirecek şekilde paylaşıyoruz. Güncellemeleri yakından takip etmek için iletişimde kalın.